Jaunieši smagi izjūt ierobežojumus, kas kavē iekļaušanos vienaudžu vidē. Piederība, tai skaitā piederība vienaudžiem ir viena no cilvēku pamatvajadzībām.
Attiecības starp vienaudžiem var ietekmēt daudzi faktori, un šeit ir daži no tiem: 1) kopīgas intereses un hobiji (kopīgas intereses un hobiji var būt faktors, kas veicina draudzību, var radīt ciešākas saites un veicināt labu attiecību veidošanos); 2) sociālā vide un kultūra (vide, no kuras nāk vienaudži, var ietekmēt to, kā viņi uztver citus un mijiedarbojas viens ar otru); 3) empātija un sapratne (spēja saprast un iejusties citu cilvēku situācijās var veicināt ciešākas un atvērtākas attiecības starp vienaudžiem); 4) sociālās prasmes un komunikācija (spēja izteikt savas domas un jūtas, kā arī labi uzklausīt un saprast citus, var uzlabot attiecības starp vienaudžiem); 5) uzvedība un morāles normas: 6) grupas dinamika un spiediens; 7) jauniešu atšķirīgie attīstības līmeņi (jauniešu personiskā attīstība, izaugsme un pieredze var ietekmēt to, kā viņi veido attiecības ar citiem un dažādi attīstības līmeņi un pieredze var radīt atšķirīgu uztveri un pieeju attiecībām)
Ja jauniešu savstarpējās nav novērojams savstarpējais atbalsts, speciālistiem ir iespēja meklēt veidus kā to veicināt. Kāpēc tas nepieciešams? Galvenokārt tāpēc, ka vienaudžu atbalsts dod jauniešiem drosmi un pašpārliecību. Zinot, ka ir cilvēki vienaudžu vidū, kuri saprot un atbalsta, jaunieši jūtas droši izpaust savas domas un jūtas atzīti. Šis atbalsts var kalpot kā motivācija piedalīties dažādās aktivitātēs un pašizpausmes veidos. Turklāt vienaudžu atbalsts veicina emocionālo atvieglojumu un stresa mazināšanu. Dzīvojot mūsdienu sabiedrībā, kurai raksturīgi dažādi spiedieni un izaicinājumi, jaunieši var justies spiesti vai izolēti. Vienaudžu atbalsts sniedz iespēju atrast kopīgus risinājumus, tādējādi veicinot apmierinātību ar dzīvi.
Tomēr ir svarīgi arī apzināties, ka vienaudžu atbalsts nav vienīgais risinājums. Lai efektīvi risinātu dažādas problēmas un veicinātu veselīgu attīstību, ir nepieciešams arī pieaugušo un profesionāļu atbalsts. Vienaudžu atbalsts var būt lielisks papildinājums, bet ir svarīgi veicināt vispārējo sabiedrības apzinātību par mentālo veselību un rūpēties par tās uzlabošanu visās vecuma grupās.
Viens no vienaudžu atbalsta piemēriem ir pieredzes eksperti – kustība, kas tiek attīstīta projekta “Resiliences pieeja jauniešu ar ierobežotām iespējām līdzdalības stiprināšanā” ietvaros. Lived experience experts/pieredzes eksperti ir salīdzinoši jauna ārvalstu iniciatīva, lielākoties mentalās veselības jomā, kad personas, kas veiksmīgi tikušas galā ar mentālām problēmām, sniedz atbalstu personām, kas piedzīvo līdzīgas problēmas un pārstāv šo personu intereses sociālās politikas līmenī (piemēram, https://www.gmhpn.org/lived-experience-engagement.html). Biedrības “Resiliences centrs” līdzšinējās darbības rezultāta ir izveidojusies sociālajam riskam pakļauto jauniešu grupa, kas ir veiksmīgi tikuši galā ar savu diskriminācijas vai atstumtības pieredzi, ir gatavi dalīties ar savu pieredzes stāstu, kā arī sniegt atbalstu citiem jauniešiem.
Lai turpinātu attīstīt veselīgu un atvērtu sabiedrību, ir būtiski veicināt vienaudžu atbalstu un piedāvāt iespējas jauniešiem izpausties, dalīties savā pieredzē un rosināt viens otru. Kopā mēs varam radīt vide, kurā katrs jaunietis jūtas svarīgs un atzīts savā ceļā uz pieaugšanu.
Viedokļraksts ir sagatavots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas caur EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” finansiālu atbalstu.