Vardarbība var izraisīt gan īslaicīgus, gan ilgtermiņa negatīvos efektus, kuri var būtiski traucēt cilvēka attīstību un viņa sociālpsiholoģisko labklājību. Emocionālās vardarbības ietekme var būt pat smagāka nekā fiziskā vai seksuālā vardarbība, jo tā tieši ietekmē cilvēka spēju izprast sevi un savas emocijas. Lai cilveki varētu tikt galā ar vardarbības sekām, bieži nepieciešama speciālistu palīdzība, kas koncentrējas uz traumām un to sekām (Centrs Dardedze,2013).
Bērnībā piedzīvotā vardarbība var atstāt ilgstošas sekas, ietekmējot sociālo funkcionēšanu pieaugušo vecumā. Bieži vien šie cilvēki kļūst par vardarbības izdarītājiem pret saviem bērniem. Zinātniskie pētījumi liecina, ka vardarbība un nevērība bērnībā var palielināt risku attīstīt psihiskās veselības problēmas, narkotiku vai alkohola atkarību, kā arī būt saistīta ar sliktāku veselību un augstāku pašnāvniecisku uzvedību jaunībā un pieaugušo vecumā.
Vardarbība rada dažādas sekas kā, piemēram,:
1. Kognitīvās sekas – Pasliktinās spēja koncentrēties, rodas grūtības atcerēties informāciju, kā arī var rasties komunikācijas traucējumi, kas līdz ar to var rezultēties sliktākos mācību rezultātos. Tas var novest pie izmainītiem uzskatiem par sevi un apkārtējo pasauli, kas var ietekmēt domāšanu un uztveri.
2. Uzvedības sekas – Cilvēki var sākt izolēties, novērota pasīva, mazaktīva uzvedība. Viņi var kļūt agresīvi pret citiem vai izrādīt destruktīvu uzvedību, , piemēram, cenšoties pašsavainoties. Daži var pievērsties riskantai uzvedībai, kas ietver pašnāvības domu izpausmes, atkarību izraisošu vielu lietošanu vai pārmērīgu seksualizāciju.
3. Fiziskās sekas – Fiziskie savainojumi kā, piemēram, traumas, dažādi savainojumi un rētas, pirmās pamanāmās pazīmes. Turklāt no vardarbības fiziskajām sekām tālāk var rasties miega traucējumi, enurēze, dažādas somatiskās sūdzības (vēdera un galvas sāpes, bez iemesla), traucējumi nervu sistēmas funkcionēšanā vai attīstībā.
4. Sociālās sekas – Var rasties grūtības veidot un uzturēt sociālos kontaktus un attiecības, līdz ar to pieaugot arī var saglabāties grūtības veidot nu jau emocionāli noturīgi tuvas attiecības. Netiek ievērotas sociāli pieņemtās un ķermeniskās robežas, tendence izolēties, neuzticēšanās cilvēkiem.
5. Emocionālās sekas – Sekas var būt ļoti dažādas, kuras var ietvert pārmaiņas emocionālajā jomā. Piemēram, cilvēks var sākt izjust vainas, baiļu un kauna sajūtu, palielinātu trauksmi vai depresiju. Parādās nespēka un bezpalīdzības sajūta. Bieži sastopamie ir simptomi, kā dusmas, posstraumatiskā stresa traucējumi, pašapziņas trūkums un neskaidra paštēla uztvere. Tas var izraisīt grūtības uzticēties citiem cilvēkiem (Centrs Dardedze,2013).
Vardarbības ietekme uz veselību jebkādā formā ir traumējoša, tāpēc ja vardarbība tiek novērota nepieciešams pēc iespējas ātrāk vērsties pēc palīdzības, lai tiktu nodarīts mazāks kaitējums. Lai katrs cilvēks varētu attīstīties pilnvērtīgi, tad ir svarīga mīlestības un labklājības atmosfēra viņa dzīvē. Nepieciešamība pēc šīs atmosfēras ir būtiska, jo pretējā gadījumā cilvēks var izjust negatīvas emocijas, kas var ietekmēt labklājību un attīstību kopumā.
Viedokļraksts ir sagatavots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas caur EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” finansiālu atbalstu.