Jauniešu mentorings

Resiliences Centrs

Jauniešu mentorings ir būtisks instruments viņu attīstībai un veiksmīgai pārejai no bērnības uz pieaugušo dzīvi. Šāda individuālā atbalsta forma sniedz jauniešiem iespēju gūt iedvesmu, padomu un atbalstu no pieredzējuša mentora. Tas palīdz izveidot ticību pašiem sev un attīstīt nepieciešamās prasmes.

Mentoringa priekšrocība ir personiskais un uzticams savienojums starp mentoru un jaunieti. Mentors, pamatojoties uz savu pieredzi un zināšanām, palīdz jauniešiem identificēt mērķus, risināt problēmas un attīstīt kritisko domāšanu. Šī neformālā mijiedarbība ar vecāku un gudrāku indivīdu dod iespēju jaunietim sajusties saprasts un atbalstīts.

Jauniešu mentorings ir ne tikai ieguvums pašiem jauniešiem, bet arī investīcija sabiedrības nākotnē. Tas var palīdzēt novērst jauniešu atstumtību un kriminalitāti, veicinot veselīgu attīstību un sociālo iesaisti. Tāpat tas sniedz jauniešiem iespēju iepazīties ar konkrētu nozari vai profesiju, veicinot izglītības un karjeras izaugsmi.

Lai nodrošinātu jauniešu mentoringa efektivitāti, ir svarīgi nodrošināt resursus un atbalstu gan mentoram, gan jaunietim. Šāda programma var būt sekmīga tikai tad, ja tajā piedalās cilvēki, kuri ir gatavi dalīties savā pieredzē un uzmanīgi klausīties jauniešu vajadzības. Šī kopienas pieeja palīdz jauniešiem izjusties pieņemtiem un saprastiem, sniedzot atbalstu un empātiju no līdzcilvēkiem, kuri piedzīvo līdzīgas izjūtas un problēmas.

Daži ieteikumi mentoriem, kuri sniedz atbalstu sociāli ievainojamiem jauniešiem:

  • Klausieties un saprotiet: Svarīgi ir būt ieinteresētam un saprotošam attiecībā uz jaunieša viedokli, domām un jūtām. Klausieties viņus, cenšoties izprast viņu perspektīvu un vajadzības. Mums var būt savs viedoklis un redzējums. Varam ar to dalīties, bet vispirms klausāmies un saprotam jaunieti.
  • Būt atbalstošam un iesaistošam: Piedāvājiet atbalstu un motivāciju. Ārkārtīgi svarīgi ir parādīt jauniešiem, ka viņu centieni un panākumi tiek novērtēti un atbalstīti. Jaunieši ar diskriminācijas pieredzi bieži pietrūkst atbalstoša un iedrošinoša attieksme.
  • Būt paraugam: Labākais veids, kā iedvesmot jauniešus, ir būt paraugs. Rādiet labas īpašības un rīcību, kas varētu būt piemērs viņu attīstībai un izaugsmei.
  • Veidot uzticības attiecības: Uzticība ir būtiska veiksmīgai mentorēšanai. Centieties izveidot uzticības attiecības ar jauniešiem, kur viņi jūtas brīvi dalīties ar saviem jautājumiem un problēmām. Protams, jo sarežģītāks ir jaunietis, jo smagākus pieredzes stāstus būs jāuzklausa. Kā uz tiem reaģēt? Cilvēcīgi, pieņemoši un pajautājot pašam jaunietim, vai viņš sagaida kādu konkrētu rīcību no mentora.
  • Iekļaušana un dažādība: Veiciniet iekļaušanu un dažādības pieņemšanu. Esiet atvērts un respektējiet visu veidu identitātes un pieredzi.
  • Būt pacietīgam un saprotošam: Saprotiet, ka jauniešiem var būt grūti laiks un izjūtas, un būt pacietīgam un saprotošam, kad tiek risinātas problēmas vai veikti kļūdas.
  • Iedrošiniet jaunieša pašapziņu un veiciniet neatkarību. Veidojiet jauniešos ticību saviem spēkiem un spējām.

Mentorings var būt neformāls, bet tas var būt arī profesionāls pakalpojums. Latvijā ir organizācijas, tai skaitā “Resiliences centrs”, kas nodrošina mentoru apmācības un metodisku atbalstu jauniešu mentoriem.

Viedokļraksts ir sagatavots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas caur EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” finansiālu atbalstu.

Autors

Resiliences Centrs

Citi raksti