Jauniešu atstumtība un vientulība

Autors

Resiliences Centrs
09/07/2024

Jauniešu atstumtība un vientulība ir būtiskas problēmas, kas skar mūsdienu sabiedrību, atstājot ilgstošas un dažreiz traumējošas sekas uz jauniešu emocionālo un sociālo veselību. Sociālā atstumtība un vientulība bieži ir cieši saistītas, rada negatīvas sekas jauniešu attīstībai un veicina mentālo problēmu veidošanos.

Viena no galvenajām iemeslu jauniešu atstumtībai ir sociālais spiediens un stereotipi, kas veidojas ap jauniešiem. Dažādiem standartiem un normām atbilstoši piedzimšanas vai izcelsmes vietai, fiziskajai izskatam, dzimumam vai seksuālajai orientācijai var veidoties nevienlīdzīgas attiecības un veicināt atstumtību. Sociālās atstumtības rezultātā daudzi jaunieši saskaras ar sajūtu, ka viņiem nav vietas sabiedrībā, kas var izraisīt emocionālu traumu un negatīvu pašvērtējumu. Daļa no jauniešiem kā risinājumu atrod ielu vidi. Lai arī klaiņošana un ielu vide tiek nosodīta, šiem jauniešiem tā ir iespēja apmierināt vajadzību pēc piederības, pēc sociālajiem kontaktiem. 

Vientulība, kas bieži izriet no sociālās atstumtības, var radīt nopietnas mentālās problēmas. Jaunieši var justies izslēgti no draugu grupām, skolas kopienas vai pat ģimenes, un šī vientulība var izraisīt depresiju, trauksmi un citas emocionālas grūtības. Vientulība arī var ietekmēt jauniešu attīstību, it īpaši viņu sociālās un emocionālās prasmes. Biedrības “Resiliences centrs” darbinieki ir novērojuši likumsakarību, ka sociāli atstumtiem jauniešiem ir tendence noliegt diskriminējošas situācijas, piedzīvotos pāridarījumus un dažādus ierobežojumus. Šiem jauniešiem ir nepieciešams īpašs un atkārtots iedrošinājums.

Lai risinātu šo problēmu, ir nepieciešama plaša pieeja. Skolās ir svarīgi veicināt iecietību un cieņu pret dažādību, veidojot drošu un atbalstošu vidi visiem jauniešiem. Sociālās prasmes un emocionālās izpratnes nodarbības var palīdzēt jauniešiem attīstīt veselīgas attiecības un mazināt atstumtības sajūtu. Ģimenes, pedagogi un sabiedrība kopumā ir iesaistīti jauniešu atstumtības un vientulības mazināšanā. Atklāts dialogs par dažādību un piedzīvotajām grūtībām var veicināt sapratni un atbalstu. Ir svarīgi arī piedāvāt pieejamus psiholoģiskos resursus un atbalstu tiem jauniešiem, kuri to vajag.

Galu galā, jauniešu atstumtība un vientulība ir sabiedrības jautājums, kas prasa kopīgu pieeju un atbildību. Tikai ar kolektīviem centieniem mēs varam radīt sabiedrību, kurā ikviens jaunietis jūtas pieņemts, cienīts un atbalstīts savā attīstībā.

Viedokļraksts ir sagatavots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas caur EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” finansiālu atbalstu.

Citi raksti

Lasīt vairāk

Jaunieši ar uzvedības problēmām

Jaunieši ar uzvedības problēmām

Statistikas dati par jauniešiem ar uzvedības grūtībām Latvijā ir apkopoti nepilnīgi. Valsts Kontroles revidenti apkopojot datus secināja, ka 2020.gadā Latvijā bija vismaz 10 360   bērni ar uzvedības problēmām, no kuriem ir bērni, kas ilgstoši neapmeklē izglītības...

Par autoru

Resiliences Centrs

Dažādu jomu profesionāļi, kuriem saistoša ir resiliences pieeja - psihilogi, sociālie darbinieki, mentori. Speciālisti ar lielu pieredzi un plašu dzīves redzējumu. Cilvēki, kas ir piedzīvojuši un redzējuši dažādus dzīves stāstus un vietas. http://resilience.lv/