Dažāda veida pazemojumi skolas vidē ir ierasta tēma jauniešu savstarpējās sarunās. Iemesli dažādi – atšķirīgs izskats, sociālais statuss, veselības problēmas u.tt. Bulings skolās ir satraucošs un bieži sastopams fenomens, kurš rada nopietnas sekas gan upuriem, gan tiem, kuri veic vardarbību, gan arī citiem klātesošajiem, kuri ir aculiecinieki. Šī parādība ietekmē ne tikai izglītības procesu, bet arī jauniešu emocionālo un sociālo veselību. Lai risinātu šo problēmu, ir nepieciešama kolektīva un apņēmīga rīcība no visiem iesaistītajiem.
Pirmais solis šajā cīņā ir izprast, kas ir bulings. Tas nav tikai fizisks vajāšanas veids, bet arī emocionāls un verbāls spiediens. Bieži sastopami veidi ir izsmiešana, apsaukāšana, fiziska uzbrukšana vai sociālā izolācija. Ir svarīgi izprast, ka bulings var notikt ne tikai klasēs, bet arī tiešsaistes vidē, izmantojot sociālos tīklus. Vai pedagogi ir atbildīgi, par to, kas notiek sociālajos tīklos? Vai reāli vai to ietekmēt? Diemžēl biežāk atbildes ir nē.
Skolotājiem un skolas personālam ir jābūt uzmanīgiem un jāiejaucas gadījumos, kad tiek konstatēta vardarbība. Bieži vien jaunieši izvairās no atklātas sarunas par to, kas notiek, taču ir svarīgi radīt uzticamu vidi, kurā tie varētu dalīties ar saviem piedzīvojumiem un bažām. Skolotājiem ir jābūt izglītotiem par bulinga ietekmi un jāspēj identificēt riska faktorus. Vai pedagogu slodzes ir paredzēts laiks šo pienākumu veikšanai? Parasti nē.
Vecākiem ir jāiesaistās skolu dzīvē un jābūt gataviem atbalstīt bērnus, ja tie ir iesaistīti vardarbības situācijās. Ir svarīgi izveidot dialogu, kurā bērns justos brīvs dalīties savās emocijās un pieredzē, zinot, ka viņu vecāki ir gatavi atbalstīt un aizstāvēt viņu labklājību. Vai pusaudži droši stāsta vecākiem par pazemojuma epizodēm? Ne visi..
Skolas var veikt arī profilaktiskas iniciatīvas, iekļaujot buling tēmas izglītības programmās. Šādas programmas var ietvert izpratnes veidošanu par dažādību, komunikācijas prasmju attīstību un konfliktu risināšanas mācības. Tiešsaistes drošības un ētikas nodarbības var palīdzēt izprast interneta vides ietekmi un novērst tiešsaistes vardarbību. Vai visās skolās ir antibulinga programmas? Nē!
Bulings skolās ir problēma, kas prasa vispārēju apņemšanos un sadarbību. Tikai izglītoti un informēti cilvēki, sākot no skolas personāla un beidzot ar vecākiem, var radīt vidi, kurā jaunieši varētu augt, mācīties un attīstīties, nejuzdamies apdraudēti un neaizsargāti no vardarbības. Tomēr skatot nianses, parādās virkne neaizpildīto lauku. Nepievēršot tiem uzmanību, diez vai mazināsies to bērnu skaits, kas piedzīvo pāridarījumus skolas vidē.
Viedokļraksts ir sagatavots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas caur EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” finansiālu atbalstu.